mõõtmine

Kõige lihtsam on pea ümbermõõtu mõõta rätsepa mõõdulindiga. Tõmmake lint ümber otsmiku kõrvade kohalt, kuhumaani kübar peaks istuma. Mõõtke igaks juhuks paar korda ümber pea kõige laiema osa. Ärge tõmmake linti liiga pingule!

õige suuruse valimine

Kui mõõtmistulemus jääb kahe suuruse vahele (näit 58,5 cm), valige suurem (antud juhul 59). Liiga vabalt istuvat kübarat saab alati väiksemaks kohendada, kui panete kübara siseserva külge õmmeldud higipaela alla paksenduse papist, nahast või tekstiilist.

XS    52-53cm      9”-9,5”
S      54-55cm    10,5”-11”
M    56-57cm    11”-11,5”
L      58-59cm    12”
XL    60-61cm    12,5”

hooldus

Viltkübarad on valmistatud 100% lambavilla või küülikuvillast vildist. Vilt on iseenesest vastupidav materjal, kuid hoides ja hooldades kübarat regulaarselt ja õieti, pikendad selle eluiga veelgi ja hoiad kübara väljanägemise püsivalt värskena. Igapeävased nõuanded kübara hooldamiseks:

  • SÄILITAMINE JA HOIDMINE

Et kübar säiliks, tuled seda õigesti hoida. Tavaliselt võetakse kübar kätte näppudega, lohkusid pigistades või ääre välimisest servast hoides. Pikapeale muutub nii kübarakrooni vorm ja näpud kulutavad samasse kohta jäljed. Kübarat servast hoides tuleb seda teha võimalikult krooni lähedalt, et serva “seakõrvu” ei tekiks. Kübara kroon säilitab vormi paremini kui serv. Kübara pika eluea tagamiseks tuleb seda hoida sobivas kohas, puhastada, kuivatada ja hooldada.

  • VORM JA VÄLIMUS

Hoidke kübarat eraldi pulga, konksu või nagi otsas, mille ots pole terav. Muidu venivad kübarasse muhud. Kitse- või põdrasarv pole hea kübaranagi. Kübarat võib hoida riiulil või kapis tasasel pinnal “pea alaspidi” , et serv ei kaotaks vormi. Parim on kübarakarp, sest see kaitseb ka tolmu eest ning hoiab nii krooni kui serva vormis. Kübara sisse pane palliks kortsutatud paber, näiteks siidipaber või mõni muu hästi vormitav paber. Vältida tuleks ka pidevat ja otsest päikesevalgust, sest vildi ja kanga värvid võivad kaotada kirkust ja pleekida.

  • ÕIGE HARJAMINE

Erinevad kübarad nõuavad erinevaid harju. Pehmed harjad sobivad lambavilla, küülikuvilla- või kopravildist kübaratele, jäigemad aga seemisnahast, nahast ja siidist kübaratele. Punutud kübaratele piisab tolmuluuakesega ülekäimisest.

  • VÄLTIGE VETT

Ühelegi kübarale ei mõju hästi paduvihm. Kui jäite vihma kätte, raputage kõigepealt lahtine vesi maha. Ärge rätikuga kuivatage! Punutud kübaralt võib ettevaatlikult vett pühkida, neid võib õrnalt käte vahel pesta. Ärge kuivatage oma kübarat kuumapuhuri või fööniga ega jätke seda radiaatori peale – sellest on rohkem kahju kui kasu. Kübar vajab kuivamiseks oma aega ja tahab pinda, mis järgib kübara vormi. Visake oma märg kübar kõrges kaares mütsiriiulile või tugitooli nurka ja te ei tunne oma peakatet pärast ära.

  • AURUTAMINE

Õige kogus kuuma auru on abiks, kui kübar on muhklik või serv väändunud. Hoidke peakatet kuumaveepoti kohal pool minutit ja vormiga käte vahel. Punutud kübarat võib triikida madalal kuumusel või keskmisel kuumusel läbi märja kahekordse marli, nii et ei tekiks põletusjälgi.

  • JAHUTÄRKLIS

Jahutärklis aitab rasvaplekke välja saada. Soovitav on siiski lugeda kübara sees olevalt etiketilt puhastusjuhendit. Hoia oma kübarat või peakatet hästi ja see elab põlvest-põlve!

Scroll to Top